błędy początkujących blogerów

Błędy początkujących blogerów – O czym warto pamiętać

Chcesz zostać blogerem bo jest modne ? Myślisz o tym by zarabiać przez internet ? Marzy Ci się sława ? Czy po prostu lubisz pisać ? Nie ma znaczenia dlaczego zaczynasz pojawiać się w sieci. Najczęstsze błędy początkujących blogerów mogą sprawić, że tak szybko jak zaistniałaś w sieci tak szybko z niej znikniesz.

Kim jest bloger widmo i dlaczego nie czytam blogów należących do nikogo ? Dlaczego mniej znaczy czasami więcej ? Kiedy prosić o pomoc ? W tym wpisie odpowiem na te i wiele innych pytań dotyczących największych błędów początkujących blogerów.

Bloger widmo czyli „Puk puk jest tam kto” ?

To chyba najczęściej popełniany błąd na sam początek. Tworzenie marki, za którą nie kryje się nikt. Bloger widmo, który teoretycznie jest a jak by Go nie było. Jako czytelnik bardzo lubię wiedzieć kto jest twórcą treści, którą czytam. Czy Jego słowa mogą być wiarygodne. Czy są poparte faktami, doświadczeniem, wiedzą. A może, po prostu skopiował z internetu i wkleił do siebie. Nie musi być od razu cały życiorys, ale ładne zdjęcie, imię i krótka notatka kim się jest na początek wystarczy.

Błędy początkujących blogerów czasem mogą nieźle razić w oczy.

Wyraziste kolory jak najbardziej lubię. One potrafią wyróżnić markę w bardzo mocny sposób. Świetnym przykładem są Ola Budzyńska czyli RÓŻOWA Pani Swojego Czasu oraz Joanna Ceplin która w ŻÓŁTYCH kolorach uczy budować markę online. To dwa silne przykłady w których wyróżniający się kolor może być dobry.

Ale kiedy tych kolorów zaczyna być setka która się przeplata między sobą. Lub jako tło zamiast jednolitego koloru widzę jakieś „przepełnione” różnymi rzeczami zdjęcie, które zupełnie nie pozwala mi się skupić na tekście to zamykam stronę i wychodzę.

Tak samo z czcionkami i ozdobnikami tekstu

Twórz akapity. Oddzielaj je tytułami, nagłówkami. Pogrubiaj ewentualnie zastosuj kursywę. Ale nie rób tego wszystkiego w jednym zdaniu. Użyj jednej góra dwóch rodzajów czcionki. Podkreślaj tylko nagłówki lub krótkie ważne fragmenty w tekście. Pamiętaj by jednak tekst był czytelny i przejrzysty. Zbyt duża różnorodność odstrasza.

Blog uśmiercony za życia jako błąd (nie)początkujących blogerów

Są takie grupy na facebooku, które pozwalają na promocję swojego bloga, zbieranie komentarzy w zamian za pozostawienie swoich komentarzy, itp. Czasami przewijam się na takich stronach, zdarza się, że po raz dziesiąty czy dwudziesty widzę ten sam komentarz z linkiem do strony lub fanpage na facebooku, otwieram link a ostatni wpis jest sprzed pół roku to ja się pytam jaki sens ma promowanie takiej strony ?

Kasa kasą, ale blog to nie słup reklamowy.

Jeżeli Twoja kolumna po prawej stronie zawiera notkę o Tobie, zapis na newsletter, ew archiwum i jakąś dyskretną reklamę… Ok super… Jeżeli zaczyna się z prawej strony robić słup reklamowy to niestety, tracisz na wiarygodności. Blog ma dawać treści nie same reklamy.

Blog (nie)tematyczny – czyli o wszystkim i niczym.

Błagam. Lifestyle to też jest konkretna tematyka bloga. Jeśli wrzucasz przepisy to masz blog kulinarny. Piszesz o dzieciach to blog parentingowy. Udzielasz porad na konkretny temat w którym się specjalizujesz to masz blog ekspercki. Itd. Wrzucenie wszystkiego po trochu do jednego wora (bo akurat masz taką ochotę) to nie lifestyle a totalny chaos i miszmasz w którym ciężko się ogarnąć.

„7 – Nie kradnij” – Niech Cie cała ziemia broni.

Na koniec najważniejsze. Teksty zamieszczone na Twoim blogu mają być Twoje. Nie skopiowane od kogoś innego. Nie zapożyczone i pozmieniane pod Ciebie i wrzucone. Blog jest Twój ? To i teksty maja być Twoje. A jeżeli nie umiesz pisać, to się nie bierz za pisanie bloga. Tyle. Znasz takie pojęcie jak „Prawa Autorskie” ? Nie ? To proponuję zająć się tym tematem. Edit: To samo dotyczy zdjęć. Warto doskonalić własny warsztat fotograficzny lub korzystać z legalnych banków zdjęć. Pixaby jest dla mnie świetnym i w dodatku darmowym źródłem.

Jakie wy widzicie jeszcze błędy popełniane na młodych blogach ? Co was denerwuje i razi w oczy podczas przeglądania blogów ?

Jeśłi Ci się podobało, udostępnij 🙂