Mity o finansach

Mity o finansach w które wierzymy bez sensu.

Bardzo często w okresie dorastania, kiedy kształtują się nasze przekonania na pewne tematy, mity o finansach są tymi, które najczęściej są nie poparte faktami a zwykłymi stereotypami, które nie mają odzwierciedlenia w XXI wieku.

Takie mity o finansach bardzo często dotyczą głównie kobiet, ich zaangażowania w domowy budżet oraz rzekomym brakiem umiejętności zarządzania pieniędzmi czy rozrzutnością na zakupach.

Dziś zapraszam was na mity o finansach które udało się zebrać z mojego doświadczenia i z rozmów z innymi ludźmi. Czas rozprawić się z pewnymi utartymi schematami i pokonać wszystkie mity o finansach, które blokują karierę i kobiecą pewność siebie w świecie pieniądza.

Pieniądze szczęścia nie dają.

Najczęściej spotykany mit, głoszony przez tych, którzy zazwyczaj pieniędzy nie mają, ale również nie mają ambicji by postarać się o większe zarobki. Skoro pieniądze szczęścia nie dają, to powiedz to ludziom, którzy rzeczywiście tych pieniędzy nie mają, którzy martwią się za co opłacą rachunki, czy jutro będą mieli gdzie mieszkać, czy za co wykarmić dzieci. Może i same w sobie pieniądze szczęścia, jako takiego nie dają, ale zapewniają nam podstawy życia, dzięki czemu, jeżeli mamy zaspokojone „potrzeby niskiego rzędu”, możemy realizować kolejne szczeble swojej życiowej piramidy Malowa.

Pieniądze to temat zakazany

Temat tabu ? Temat zakazany ? Tylko wciąż nie wiem dlaczego. Jeżeli w związku nie będziemy rozmawiać o pieniądzach, możemy mieć kłopoty finansowe. Jeżeli w firmie będziemy unikać tematu wydatków, nasza firma raczej nie utrzyma się długo na rynku. Ludzie, którzy zarabiają duże pieniądze, zarabiają je między innymi właśnie dlatego, że nie unikają rozmów na temat pieniędzy.

Jeśli nie urodziłam się w bogatej rodzinie, to nigdy nie będę bogata

Historię znanych i bogatych można przeczytać w internecie jest ich tysiące. Historię o znanych kiedyś biednych teraz bogatych są nawet książki. Nie ma znaczenia czy to Polska, czy Ameryka, czy jakikolwiek inny kraj. Czasami dobry pomysł, czasami fart, a do tego najważniejsze czyli ciężka praca. I można osiągnąć spektakularne efekty.

Facet nosi spodnie, facet rządzi kasą.

Przypominam, że żyjemy już w takich czasach, że kobiety również noszą spodnie. Czas najwyższy uświadomić sobie, że skoro udało nam się założyć spodnie, to temat pieniędzy też ogarniemy. Dlaczego w domach zazwyczaj mężczyzna zna się na zarządzaniu pieniędzmi, ale do szkół na kierunki ekonomiczne idą kobiety ? Jaka jest różnica między pieniędzmi w domu a w firmie ? Jak dla mnie pieniądze to pieniądze. Czas się nimi zainteresować, również we własnym domu.

Jakie inne mity krążą w waszym otoczeniu, jak radzicie sobie z przełamaniem myślenia z takimi mitami ? Podzielcie się z innymi 🙂

Jeśłi Ci się podobało, udostępnij 🙂